Safír okouzlil lidstvo již před staletími a stále patří k nejvyhledávanějším drahokamům na celé planetě. Jeho výjimečnost spočívá zejména ve třech základních vlastnostech:

Barva – safírové šperky patří k nejdražším a také nejcennějším a neztrácí na své hodnotě ani po uplynutí mnoha staletí. Zdobí se jimi královské koruny, jablka a žezla a mimo jiné je nepřehlédnete v garderobách některých filmových hvězd. Barvy safíru mohou být rozličné, ty nejzajímavější jsou výrazně modré, růžové a fialové.

Tvrdost a vzácnost

Tvrdost a pevnost – Safír je z mineralogického hlediska druhem přírodního korundu neboli oxidu hlinitého, který se vyznačuje nesmírnou tvrdostí a houževnatostí. Korund se řadí k nejtvrdším přírodním materiálům, které známe.
Vzácnost –  naleziště safíru rozhodně nejsou tak častá, jako oblasti, kde se těží docela obyčejný křemičitý písek, tím pádem se cena některých nerostů šplhá mnohdy až do astronomických výšin. Buďte však bez obav, protože běžné safírové náramky z fazetovaných nebo tromlovaných drahokamů menší velikosti jsou dobře dostupné prakticky pro každého.